Charakterystyka Szkoły Podstawowej w Niepoczołowicach  

 

Szkoła Podstawowa w Niepoczołowicach została zbudowana za czasów niewoli pruskiej. Ze względu na brak dokumentów historycznych trudno jest określić czas jej powstania. Jest to mała wiejska szkoła znajdująca się w centrum wsi Niepoczołowice, w gminie Linia.

Niepoczołowice za czasów niewoli pruskiej zamieszkiwali w większości Niemcy, rodzin Polskich była tu tylko garstka. W szkole wówczas obowiązywał jedynie język niemiecki, a nauczycielem był Niemiec o nieznanym nazwisku. Po odzyskaniu niepodległości do szkoły wprowadzono język polski, a nauczycielem została Polka. Po II wojnie światowej, ze względu na wzrastającą liczbę dzieci, tworzono coraz to wyższe klasy. Tak więc z czasem stała się szkołą siedmioklasową.

Od roku 1969 obniżono stopień organizacyjny szkoły do trzech oddziałów, gdyż w pobliskiej wiosce (Linia) wybudowano i oddano do użytku okazałą szkołę, do której zaczęli uczęszczać starsi uczniowie. W późniejszym czasie funkcjonowało tu pięć oddziałów, w tym oddział przedszkolny. W latach 1998 - 2015 szkoła liczyła sześć oddziałów i oddział przedszkolny. W czerwcu 2016 roku po raz pierwszy szkolne mury opuścili absolwenci - uczniowie ośmioklasowej szkoły.

Od roku 2008 szkoła nosi imię księdza kanonika Bazylego Olęckiego - wieloletniego proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lini, zasłużonego dla lokalnej społeczności. Cieszymy się, że rodzina naszego patrona systematycznie nas odwiedza i bierze udział w najważniejszych wydarzeniach.

7 grudnia 2022 roku rozpoczęły się pierwsze prace przy rozbudowie szkoły poprzedzone wieloma latami poświęconymi na przygotowaniu dokumentacji, pozwoleń i funduszy potrzebnych do realizacji zadania. 15 lat od nadania imienia - 28 kwietnia 2023 roku dokonano uroczystego wmurowania aktu erekcyjnego pod rozbudowywaną część szkoły. 13 października 2023 roku uroczyście otwarto dobudowane skrzydło szkoły. Inwestycja możliwa była dzięki dofinansowaniu z programu ,,Polski Ład" przy zaangażowaniu i finansowym wsparciu władz gminnych.

Nasza placówka dysponuje sześcioma salami (w tym salą komputerową) i gabinetem logopedycznym oraz biblioteką znajdującymi się w starej części. W nowej – znajduje się 5 sal lekcyjnych i sala gimnastyczna. Dysponujemy także trzema węzłami sanitarnymi oraz pomieszczeniem zaaranżowanym na szkolną stołówkę. Budynek dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych- mamy windę. Obecnie szkołą zarządza dyrektor Marcin Myszka. Do placówki uczęszcza 99 dzieci. Grono pedagogiczne liczy 18 wykwalifikowanych nauczycieli, zaś organem prowadzącym szkołę jest Gmina Linia. W szkole zatrudnionych jest także 3 pracowników obsługi.  

 
 
obrazek


obrazek
 

Budynek szkoły przed rozbudową



obrazek


obrazek
 

Budynek szkoły po rozbudowie